Bitkisel Gıda Takviyelerine Dikkat!

Tedavi deyince akla ilk doktorlar daha sonra da eczacılar gelmeli Bitkilerle Tedavi, Son yıllarda özellikle şu dönemlerde oldukça duymaya başladığımız bir terim olarak fitoterapi. Yalnız nedense uzmanlarından değil uzman olmayıp uzman birkaç kişinin kitabı bilgisini ezberleyerek piyasaya çıkan kişiler tarafından duyulur oldu nedense bu terim. Oysa tedavi deyince akla ilk doktorlar daha sonra da eczacılar gelmeli. Ama başkaları var gündemde.

Değerli okuyucular şunu belirtmeliyim ki hastalığı tedavi etmek ya da hastalıktan korunmak uzman kişilerden destek alınarak yapılmalı ki, BİTKİ dahi olsa bu yan etkisi olmayacağı, hiçbir zararı olamayacağı anlamına gelmez. Bunun en önemli örneklerinden biri zakkum dur. Zakkumda bir bitkidir ama zehirlidir değil mi? Fakat zakkumun faydalı olan asıl etken maddeleri sentezlendiğinde de bazı hastalıklarda tedavi edici etkisi vardır. Ancak bu etken maddeler bilim adamları tarafından sentezlendikten ve bir takım klinik çalışmalar yapıldıktan sonra belirli dozlarda belli kurallara uyularak kullanılabilir. Bunun dışında aktarlardan bir takım önerilerle aldınız bazı bitkiler doktora gittiğinizde ve doktorunuza sizden istediği tahlillerinde yanlış çıkmasına ve yanıltıcı olmasına sebebiyet verebilir. Ve ayrıca eczacınıza danışmadan kullandığınız bazı gıda takviyeleri de eğer bu takviye ile birlikte kullandığınız bir ilaç var ise bu ilacınız etkisini arttırabilir, azaltabilir, yan etki oluşturabilir veya toksik etki oluşturabilir.

Bitki bilimi bitkilerin tedavi edici etkisi etken maddelerin nasıl sentezlendiği ile alakalı ilim sadece ve sadece değerli Farmakognozi ve Fitoterapi Profesörleri tarafından eczacılara verilmektedir ki bitkilerin tek uzmanı eczacılardır. Demek istediğim şu ki sevgili okuyucular, son dönemlerde bilinçsiz bir şekilde ve oldukça yaygın internet sitelerinde bitkilerin mucize yarattığından hiçbir yan etkisi olmadığından bahsedilerek hiçbir şekilde bitkilerin gerçek uzmanı Eczacılardan destek alınmadan insanlara sunulmakta ve oluşabilecek tüm her şey göz ardı edilmektedir. O nedenle bitkileri veya gıda takviyelerini kullanmadan önce mucizevî etkilerini dinlemeden önce daha doğrusu satın almadan önce özellikle internet sitelerinden satın alırken mutlaka site ekibinde eczacı olmasına dikkat etmenizi ve de eczacıya danışarak kullanmanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın