Ergenlikte saç beyazlaması

ergenlikte saç beyazlaması

Ergenlik çağından saçın beyazlaması normal bir durum olarak kabul edilmemektedir.

Her ne kadar istemesekte hepimiz başka bütün canlılar gibi yaşlanacağız. Doğanın bir kanunu olan yaşlanma, bilindiği gibi bedende birtakım değişikliklere niçin olur. Yaşlanmayla beraber insanların gelişen yaşlarında derileri buruşmaya ve saçları beyazlamaya başlar. Peki ama bedende ne olur da saçlar beyazlar ? Saçların niçin beyazladığını öğrenmeden evvel biraz saç ve saçtellerimizden konuşmak iyi olur.

Saçımız kök ve beden olarak iki bölümden oluşur. Gövde deriden saç ucuna kadar olan yere, kök ise saçın deri altında kalan ilk çıktığı nokya denir. Saçlarımızı besleyen ve onlara renk veren maddeler saç kökünde oluşmaktadır. Saça rengini veren bu maddeye melanosit denmektedir.

Ergenlik döneminde saçınız beyazlamaya başladıysa size saçınızı güçlendirmenizi tavsiye ederiz. Bıttım sabunu  kullanızı tavsiye ederiz soruna çare olmaktadır.  Bıttım sabunu doğal yöntemlerle üretilen Organik bir sabundur.

Saçların beyazlaması, yaşlanma ile beraber görülen natural bir süreçtir. Saçların renginden mesul olan pigment, saç kökündeki bir hücreden gelir. Bu hücreler mühim miktarlarda melanin (koyu pigment) üretilmesi amacıyla kalıtsal olarak kodlanır. Zamanla melanin üretim kapasitesi azalır. Melanin üretim kapasitesi ve melanin miktarındaki azalma da saçlarda beyazlamaya namacıyla olur. Kahverengi, kızıl ve kara saçlar melanin bakımından zengindir. Gri saçta az miktarda melanin yer alır ve beyaz saç ise hiç melanin içermez.

ergenlikte saç beyazlaması
ergenlikte saç beyazlaması

Bir Cevap Yazın