Siirt Fıstığı Uluslararası Piyasada Iddialı Girdi

Siirt Fıstığı
Siirt Fıstığı
Siirt Fıstığı

Dünya sektöründe “en lezzetli fıstık” olarak tariflenen Siirt fıstığı, ABD ve İran’da imal edilen fıstığa göre kilogramı aşağı yukarı 7 dolar daha pahalıya alıcı buluyor.

İhracat piyasasında ise Türkiye’nin daha gerilerde yer aldığını izah eden Aslan, “Amerika ve İran, konvansiyonel tarımla yüksek miktarda üretim yapabilmekte ve üretimin tamamı sulu şartlarda gerçekleşiyor. Ülkemizde ise tamamına yakını kuru. Sulu üretim genel üretimin yüzde 2-3 gibi ufak bir kısmı kapsıyor.” dedi.

Siirt Fıstığının, Türkiye’de üçüncü ya da dördüncü sınıf tarım arazilerinde üretildiğini, İran ve ABD’de ise birinci sınıf tarım arazilerinde yetiştirildiğini açıklayan Aslan, bu amaçla Türkiye’deki üretimin yağışa bağlı olduğunu vurguladı.

Siirt Fıstığının bir sene veriminin arttığını, ileri sene ise düştüğünü altını çizen Aslan, “Biz bunu ‘var senesi yok senesi’ şeklinde nitelendiriyoruz. Yağışa da bağlı olarak kimi zaman verim çok çok düşebiliyor. Mesela iki sene evvel çok çok yağış aldığımız amacıyla iki senedir yüksek miktarda ürün almaktayız. Hatta geçtiğimiz sene ABD’yi geride bıraktık.” diye konuştu.

Türkiye’nin dünya sektöründe yüzde 1-3 arasında bir dışsatım hacmine sahip olduğunu kaydeden Aslan, “Uluslararası çevrimiçi satış sitelerine baktığımızda ülkemizde imal edilen Siirt Fıstığı, Türk fıstığı diye isimlendiriliyor ve libresi 3 dolar daha pahalı. Yani kilogramda aşağı yukarı 6-7 dolar daha pahalıya alıcı buluyor. Çünkü en lezzetli fıstık olarak tanımlanıyor. Bunun sebebi, bizim bu sene tamamladığımız bir tetkik sonucunda de meydana çıkan, sulu ve kuru şartlarda Siirt Fıstığının aRomasında değişiklık olması. Kuru şartlarda imal edilen Siirt Fıstığının aRoması daha varlıklı. Hem de tür özelliğinden ve iklimden kaynaklı değişik bir aRoması ve lezzeti var. Sulu şartlarda imal edilen Siirt Fıstığı bile, İran ve ABD’de imal edilen Siirt Fıstığından daha varlıklı bir aRomaya sahip. Kendi ürettiğimiz Siirt Fıstığından kuru ve sulu üretimi kıyasladığımızda ise kuru koşullarda imal edilen fıstığın daha öne çıktığını görüyoruz.” diye konuştu.

Son uygulanan çalışmalarla rekoltenin artırılması, sulu arazilerin artırılmasına yönelik sevindirici ilerlemeler olmakla birlikte yapımcıların bu mevzuya daha çok ağırlık vermesi gerektiğine işaret eden Aslan, “Ülkemizde imal edilen Siirt Fıstığı lezzeti bakımından iddialı bir yere sahip ve üretimimiz de her geçtiğimiz gün artmakta. Şu an aşağı yukarı 3 milyon dekar alanda Siirt Fıstığı üretimimiz var ve genç bahçelerimiz artıyor. Bu sayede üretimde bizden öndeki ülkeleri geçme olanağı bulacağız. Bununla birlikte tanıtımı da arttırınca dünya piyasasında daha çok söz sahibi olabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın