Siirt Bıttım Sabunu Nedir, Nasıl Yapılır?

bıttım, bıttımgiller ailesinin Laurus adlı cinsini oluşturan, her vakit yeşil renkli ağaç ya da ağaççık manzarasınde bir bitkidir. Azor bıttımsi, Akdeniz bıttımsi ve Kanarya adaları bıttımsi olmak üzere üç ana türü bilinmektedir. Türkiye’de en çok görülen tür, Yunanistan ve İspanya’da da tespit edilen Akdeniz bıttımsidir.

bıttım, sıhhat ve güzellik simgelerinden biri olarak görülür. Ülkemizde, Siirt’in en mühim simgelerinden birisi olarak bilinir. Siirt Bıttım Sabunu üretimi yapılır. bıttım bitkisinin meyveleri sonbahar mevsiminde toplanır ve bu meyvelerden bıttım yağı elde edilir. bıttım yağından ise, Siirt ve çevresinin en dşayetli ürünlerinden biri olan Siirt Bıttım Sabunu yapılır. Tıbbi ilaçların yapımında ve cilt bakımı ürünlerinin içersinde de sarfedilen bıttım, mucizevi nitelikleri vasıtası ile hem Siirtliler hem de bütün Türkiye amacıyla mühim bir yere sahiptir. Güneş tanrısı Apollon’dan kaçan peri Daphne’nin bıttımye dönüşmesi nedeniyle mitolojide de yeri olan bıttım ağacı, antiseptik özellikte olması sebebiyle sıhhat yönünden da mühimdir.

Orjinal Siirt Bıttım Sabunu

Siirtliler,  Siirt Bıttım Sabununa “bıttım” adını vermiştir. Neredeyse bütün Siirt halkı bu sabunu evinde bulundurur ve sıkça kullanır. Bilhassa sonbahar aylarında, Siirt dar, nostaljik ara sokaklarında Siirt Bıttım Sabunu yapan ustalar dolaşır. Bu kişiler, mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıp sabun isteyen ailelere sabun üretirler. Evlerin bahçesine yerleştirdikleri bir kazanın amacıyla büyük tahta kaşıklarla sabun yapıp, yanlarında getirdikleri kalıplara dökerler. Sonra bu temizlik gereçleri dinlenmeye alınıp kurutulur. Siirt’in bu sabun yapımı süreci resmen bir ritüeldir. Her aile, ya kendi sabununu kendi yapar ya da bahsetmiş olduğumuz seferi sabun ustalarından yardım alır. Eğer bunları da yapamazlarsa, çarşı ve pazarda satılan temizlik gereçleridan satın alırlar.

Sabunlar genellikle yıllık gereksinimler tarafında yapılıp alınır. Yeşil rengin tonlarını gördüğümüz bu bıttım temizlik gereçleriı, genellikle kareye benzer biçimde kesilir ve kağıtlara sarılıp kutuların içersinde bekletilir. bıttım ağacıyla zeytinyağının rengini alan bıttım temizlik gereçleriı, konusuna eklenen diğer malzemelere göre de renk ve koku alır. Çok yoğun bir biçimde bıttım ağacı kokan bıttım temizlik gereçleriı, kokularını salsınlar diye, aynen kuru lavanta çiçeği gibi temiz çamaşırların arasına da konur. Hoş rayihası, sıvılarla ilişkiyi ardından daha da çok meydana çıkan Siirt Bıttım Sabunu, Akdeniz bölgesinin ve bu bölgeye ait kültürün en mühim unsurlarından ve aynı sürete kozmetik ürünlerindendir.

Siirt Bıttım Sabunu genellikle hiçbir kimyasal ya da hayvansal madde kullanılmadan, katkı bulunmayan ve saf bir biçimde yapılır. Üretiminde, tamamıyla bıttım meyvelerinden elde edilen bıttım yağı ve zeytinyağı kullanılır. ZAhmetli bir süreci olan Siirt Bıttım Sabunu yapımında, sabunun niteliğini belirleyen sarfedilen bıttım yağının oranıdır. Ne kadar bol bıttım yağı varsa, sabun o kadar iyi demektir.

bıttım meyvesi, kırmızı ve bordo renkli üzümlere benzer. Toplanır toplanmaz, büyük kazanlar içersinde suyunu iyice çekinceye dek kaynatılan bıttım meyveleri, telli tokmaklar vasıtası ile çekirdekleri kabuklarından ayrılana dek dövülür. Sonrasında, üzerlerine su eklenir. Bu karışım 100 derece kaynatıldıktan sonra, bıttım meyvelerinin yağı suyun üstüne çıkmaya başlar. İşte bu yağ, Siirt Bıttım Sabunu yapımında ve de kozmetik ürünlerde sarfedilen bıttım yağıdır.

Siirt Bıttım Sabunu sırasında sarfedilen bir diğer malzeme de sabuncu sodası adı verilen, yağın katılaşıp sabun formuna ulaşmasına yardım eden malzemedir. Siirt Bıttım Sabunu inşasının mühim bir sırrı, sarfedilen suyun temiz olma gerekliliğidir. Suyun hijyenikliği hem sıhhat yönünden hem de sabunun rengi ile manzarası amacıyla mühimdir. Temiz su, zararlı maddeleri alırken, sarfedilen diğer maddeler de sabunun katı bir forma gelmesini sağlar.

Bir ileri aşama, kazandaki sıcak suya bıttım yağının ek edilmesidir. Sonrasında da, bir oran zeytinyağı konur. Zeytinyağı hem karışımın niteliği amacıyla hem de cildi yumuşattığı amacıyla mühim bir malzemedir. Sonrasında, adına kostik denen madde (sodyum hidroksit) suya eklenir. Üretim elle yapıldığından son derece itinalı biçimde devam eder. Kostik maddesi şayet kaynama sürerken kazan karıştırılmazsa suyun taşmasına sebebiyet verir. Bu sebeple, karışımı sıksık olarak karıştırmak lazımdır. Fabrikasyon üretim sırasında kurutma prosedürü kısa sürede gerçekleşebilirken, elle üretimde bu vakitın çok uzun tutulması büyük ehemmiyet taşır. Bu sayede, sabun daha uzun vakitlarda fakat çok daha sıhhatli bir biçimde sert forma ulaşır. 20 ile 30 dakika arası bir sürede sabun amacıyla hazırlanan karışım yavaş yavaş kıvama gelmeye başlar. Karışım kazandan alınır ve hiç süre harcanmadan kalıplara dökülür. Eğer hava normal durumdaysa, karışımın kalıpların içersinde bir gün beklemesi gerekir. Kuruyan karışım belli ölçülerde, genellikle de kare formda kesilir. Sonrasında, kuruması amacıyla serilir.

Kuru Siirt Bıttım Sabunun rayihası, suyla ilişki eder etmez meydana çıkar. Bu ilk ilişkia, bembeyaz bir köpük de eşlik eder. İşte bu biçimde zAhmetli adımlarla imal edilen Siirt Bıttım Sabunu, sıhhat ve güzelliğin sırlarından biridir.

Hakiki Siirt Bıttım Sabunu Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda, birtakım üreticiler, içersinde bıttım yağı bulunmayan, içeriği de tamamıyla kimyasal olan temizlik gereçleriı “Siirt Bıttım Sabunu” adıyla pazar sürmekte. Bu düzmece bıttım temizlik gereçleriını kavramanın en basit yolu, fiyatı. Çünkü, gerçek olmayan temizlik gereçleri, orijinallerine göre çok daha ucuz. Bu nedenle, düşük fiyatlı Siirt Bıttım Sabunuyla karşılaştığınızda düzmece olabileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

Siirt Bıttım Sabununun hakiki olup olmadığını kavramanın bir diğer yolu ise kokusuna bakmak. Çünkü, gerçek Siirt Bıttım Sabunu çok keskin bir kokuya sahip. Ayrıca, bu koku içersinde bıttım bitkisi ve zeytinyağı haricinde diğer bir nota olmamalı.

Siirt Bıttım Sabunu Nerelerden Temin Edilebilir?

Siirt Bıttım Sabunu, Siirt ilinden satın alınabildiği gibi bu ilden dağıtım yapan çevrimiçi alış veriş sitelerinden de edinilebilir. Ayrıca, Akçay, Altınoluk gibi yazlık beldelerde de bulunur. Bulunduğunuz ilin aktarlarından da Siirt Bıttım Sabununu bulabilirsiniz. Ancak, sabunun hakiki ve organik Siirt Bıttım Sabunu olmasından emin olmadan satın almayın.

Siirt Bıttım Sabununun Faydaları
Siirt’in en mühim turistik ürünü olan Siirt Bıttım Sabunu, hem yurtiçersinden hem de yurtdışından büyük ilgi görmekte. Bunun sebebi, Siirt Bıttım Sabununun natural ve organik olarak üretilmesi ile mühim bir sıhhat ve güzellik kaynağı olması. İşte Siirt Bıttım Sabununun avantajları:

Siirt Bıttım Sabununun saçlara özel avantajları:

Antiseptik ve hücre yenileyici nitelikleri vasıtası ile, deri ve saçtaki mikropları öldürür. Birçok deri hastalığının da önüne geçer. Derideki mikrop kökenli hastalıkları başlamadan bitirir.
Saç dökülmelerinin önüne geçer. Kırılmasını da önler.
Saçlardaki kepeklerin ortadan kalkmasına yardım eder. Yeni kepek oluşumunu engeller.
Saçlar amacıyla iyi bir temizleyici ve arındırıcıdır.
Saçları natural bir biçimde güçlendirir.
Saçları besler, yumuşatır ve ona parlaklık verir.
Saçların su ve yağ dengesini düzenler. Özellikle, çok yağlı saçların daha sıhhatli olmasına yardım eder.
Kuru saçları nemlendirmeye yardım eder.
Sıradan bir sabunun verilen kurutma ve keçe yapma tesirlerini katiyen göstermez.
Saçların elektriklenmesinin önüne geçerek rahat ve basit biçimde biçim almasına yardım eder.
Saça hacim verir, gürleşerek dolgun görünmesine yardım eder.
Saçların sıhhatli bir biçimde uzamasına yardım eder.
Bu tesirlerin aktif olması amacıyla, Siirt Bıttım Sabununu sıksık ve sık bir biçimde kullanmak gerekir.
Siirt Bıttım Sabununun cilde özel avantajları:

Vücut hijyenikliğinde son derece tesirlidir.
Kuru ciltleri nemlendirir.
Cildin çatlamasının önüne geçer ve onu pürüzsüz bir görünüme kavuşturur.
Cilt amacıyla peeling tesirleri gösterir. Gözenekleri açmaya yardımcıdır, bu tesirleriyle bedenin rahat biçimde soluk almasına imkan tanır.
Ciltte kara nokta oluşumunu engeller.
Ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Ergenlik sivilcelerini ve yağlanmaya bağlı bütün sivilceleri geçirir. Mevcut sivilceleri kurutur, tekrardan oluşmalarını da engeller.
Egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarının iyileşmesine ve bütün beden parazitlerinden arınmaya yardımcı olur. Özellikle, nemi ve sıcağı seven mantara çok iyi gelir.
Vücuttaki kaşıntıları ve kızarıklıkları alır ve yaraları iyileştirir.
Derideki tahrişleri de yok eder.
Cilt lekelerinin ortadan kaybolmasına yardım eder.
Bacaklardaki varislerin gözle görülür biçimde azaltır.
Kokusu vasıtası ile insanları rahatlatır.
Bebeklerde pişik olmasının önüne geçer.
Erkekler amacıyla tıraş jeli ya da köpüğü yerine kullanılabilir. Islak cilde sürüldüğünde tıraş jeli ya da tıraş köpüğüne göre çok daha tesirlidir. Cildi daha çok yumuşatır.
Bu tesirlerin aktif olması amacıyla, Siirt Bıttım Sabununu sıksık ve sık bir biçimde kullanmak gerekir.
Siirt Bıttım Sabununun Kullanımı
Siirt Bıttım Sabunu hem saçlar, hem cilt hem de kıyafetlerin temiz kokması amacıyla kullanılabilir. Ayrıca, kokusu ve içeriği vasıtası ile varolduğu yerden haşereleri de uzak tutar.
Saç amacıyla kullanılacaksa, bolca köpürtülüp saç diplerine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Uygulama sırasında saç derisi hafifçe kaşınmalıdır. Düzenli bir biçimde kullanılırsa saçlar amacıyla saydığımız bütün avantajlar açığa çıkacaktır.

Siirt Bıttım Sabununun FAYDALARIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA:

Siirt Bıttım Sabununun, saçlarınızı başta sertleştirdiğini hissedebilirsiniz. Bunun nedeni, uzun senelerdir kullandığınız kimyasal içerikli saç temizlik ve bakım ürünlerinden sonra ilk kez değişik bir ürün kullanmanızdır. Saçlarınız, siz Siirt Bıttım Sabunu kullanmaya başladıktan sonra, yeni bir ürüne adapte olma sürecine girer. Birkaç kullanımdan sonra, şayet hakiki Siirt Bıttım Sabunu kullandıysanız, saçlarınız sabuna alışır ve bütün avantajlar birer birer tesirlerini gösterir.

ÖNEMLİ:

Faydalarında yararlanabilmek amacıyla hakiki, natural ve tamamıyla katkı bulunmayan olanın Siirt Bıttım Sabununu almaya özen gösterin.
Gözünüzden ve göz çevrenizden uzak tutun. Gözlerle ilişki etmesi halinde göz yakıcı tesir gösterdiği amacıyla kullanım sırasında çok ilgili olun.
bıttım bitkisine ya da zeytinyağına alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Bu sabunu kullandıktan sonra cildinizde bir alerjik reaksiyonun geliştiğini görürseniz, Siirt Bıttım Sabununu kullanmayı hemen bırakın ve bir cilt hekimine başvurun.
Bir hastalık nedeniyle ilaç tüketiyorsanız ya da bir cilt rahatsızlığınız varsa Siirt Bıttım Sabununu kullanmadan evvelce kesinlikle hekiminize danışın.
Çok sık ve aşırı oranda kullanmayın. Cildinizi tahriş edebilir.
Oda ısısında ve kuru yerde muhafaza etmeye ilgi edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bıttım sabunu